Google Analytics – świetne narzędzie dla każdego

Statystyki są nam potrzebne w przypadku prowadzenia firmy, ponieważ dzięki nim możemy sprawdzić, czy dana reklama przyniosła jakiś skutek. W przypadku kampanii tradycyjnej ciężko mówić o liczbach. W sieci możemy sprawdzić skuteczność danej reklamy przy pomocy Google Analytics.

Czym jest Google Analytics?

To narzędzie, które pozwala prześledzić ruch na stronie internetowej, dlatego wykorzystują je marketingowcy. To darmowe i dostępne dla wszystkich użytkowników narzędzie, dzięki któremu możemy zbierać potrzebne nam dane odnoszące się do osób odwiedzających naszą www. Specyfika działania tej usługi jest bardzo łatwa i nawet osoby, które na co dzień nie mają do czynienia z usługami marketingowymi poradzą sobie ze zmierzeniem ruchu na stronie.

Działanie Google Analytics

Na stronie umieszczamy specjalny kod JavaScript. To on odpowiedzialny jest za pobranie wszelkich niezbędnych informacji po wejściu danego użytkownika na stronę firmową. Po pobraniu takich informacji przesyłamy je do osób zawiadujących naszym Google Analytics. To narzędzie, które ma wiele rozbudowanych funkcji wykorzystywanych przez specjalistów pracujących nad optymalizacją naszej strony.

Przykładowe dane, jakie udostępnia Google Analytics to: miejsce fizycznego pobytu – państwo, miasto; rodzaj oprogramowania z uwzględnieniem systemu operacyjnego, rodzaju przeglądarki oraz rodzaju urządzenia; zachowanie na stronie – czas przebywania na danej stronie, ilość odwiedzanych podstron. Jest to na tyle rozbudowane narzędzie, że jego użytkownikowi jest ono w stanie podpowiedzieć jak dana osoba trafiła na daną stronę., Czy było to dzięki wyszukiwarce, poprzez odesłanie z innej strony. Ostatnią możliwością jest ręczne wpisanie adresu strony na pasku.

Google Analytics nigdy nie przekazuje swoim użytkownikom danych osobowych osób wchodzących na daną stronę. Jest to niemożliwe z punktu widzenia prawnego.

Zbieramy dane

Zanim jednak rozpoczniemy zbieranie danych dzięki musimy posiadać konto w Google. Nie ma jednak konieczności posiadania gmaila. Na stronie www.google.com/analytics/ po zalogowaniu się i wejściu w odpowiednia zakładkę otrzymamy odpowiedni kod, który należy umieścić na wszystkich stronach gdzie mają być zbierane statystyki. Jeżeli nasza wiedza z zakresu umieszczania na nich poszczególnych kodów jest uboga, to takie działania przekażmy odpowiednim osobom, którzy będą wiedzieli gdzie umieścić wygenerowany specjalnie kod JavaScript.

Raport z Google Analytics

Istnieje kilka rodzajów raportów jakie można uzyskać.

Pierwsza grupa to “Na żywo”. Otrzymujemy informacje odnośnie tego jakie osoby aktualnie przeglądają naszą stronę. Wszystko aktualizuje się na bieżąco. W sekcji “Ogółem” znaleźć można takie informacje jak ilość użytkowników “na żywo” przeglądających naszą stronę; strony jakie obecnie przeglądają; ich lokalizację. Pozwala to również na otrzymanie informacji odnośnie wersji strony – czy dedykowana jest ona na urządzenia stacjonarne, czy mobilne.

Kolejna grupa to “odbiorcy”. Zamieszczone są tu informacje odnoszące się do użytkowników odwiedzających daną stronę (bez danych osobowych). Poznamy ich dokładne geograficzne – lokalizację. Będziemy mogli ich podzielić na nowych odbiorców oraz takie osoby, które już u nas były. W zakładce technologia otrzymamy informacje odnośnie systemu operacyjnego oraz przeglądarki wykorzystywanej przez naszych gości na stronie.

Wiedza ze sklepu internetowego

Google Analytics bardzo przydaje się przy prowadzeniu sklepu internetowego pozwalając na określenie źródła generującego dla firmy największe zyski. Na podstawie takich danych będziemy wiedzieć na co powinniśmy położyć większy nacisk zwiększając zasięg reklamy poszczególnego produktu.

Warto wspomnieć o istotnej funkcji e-commerce umożliwiającej monitorowanie skuteczności danych produktów. Pozwala to na zaobserwowanie transakcji, jakie odbywają się na naszej stronie – w tym również klientów, którzy porzucają swoje koszyki zakupowe lub też całkowicie rezygnują z transakcji w naszym sklepie.

Podsumowując, Google Analytics to narzędzie, które pozwoli nam na lepsze opracowanie swojej internetowej kampanii reklamowej.

[Głosów:2    Średnia:5/5]