Audyt profilu marki w social mediach

Aby sprawdzić z jakimi skutkami działania w mediach społecznościowych są prowadzone warto przeprowadzić audyt profilu marki w social mediach. Obecnie najpopularniejszym sposobem na prowadzenie promocji marki w Internecie są social media. To tam potencjalni klienci spędzają największą ilość czasu. Dlatego też firmy decydują się na prowadzenie w nich swoich profili. Dzięki nim możliwe jest nawiązywanie kontaktu z konsumentami, poznawanie ich zainteresowań i potrzeb oraz bezpośrednia komunikacja. Wszystko to musi być jednak wykonywane według pewnych wytycznych. Jak to zrobić i czym jest audyt profilu marki w social mediach?

audyt profilu marki w social mediach

Co to jest audyt profilu marki w social mediach?

Audyt profilu marki w social mediach jest to badanie, które polega na sprawdzeniu w jakiej sytuacji znajduje się firma, jeśli chodzi o sferę mediów społecznościowych. Warto dokonywać tej analizy nawet jeśli organizacja nie prowadziła jeszcze aktywnej komunikacji czy działań, może jednak zdarzyć się tak, że mimo tego konsumenci lub inne firmy będą o niej mówić i warto właśnie te informacje śledzić, co więcej wyciągać z nich pewne wnioski. Warto również zobaczyć jak w sieci radzą sobie konkurenci. Badanie to opiera się na analizie danych dotyczących social mediów oraz na analizie treści, które są zamieszczane na portalach. Oczywiście działania te podejmowane są w celu wyciągnięcia konkretnych wniosków, które mają pomóc w stworzeniu strategii social mediów. Audyt profilu marki w social mediach można przeprowadzić również po każdym ważnym wydarzeniu organizowanym w sieci, będzie to pomocne w określeniu jego skuteczności.

Kiedy warto przeprowadzić audyt profilu marki w social mediach?

Audyt profilu marki w social mediach warto przeprowadzić, kiedy firma:

 • Chce dowiedzieć się, jak może lepiej wykorzystać możliwości na swoim profilu
  Zastanawia się, jakie treści powinna publikować, aby jej marka stała się spójna
  i bardziej wiarygodna
 • Chce otrzymać informację zwrotną, która pozwoli jej ulepszyć działania, mogą one być bardziej skuteczne i efektywne
 • Chce pozyskać informacje w jaki sposób można wykorzystać potencjał social mediów, by docierać do szerszego grona odbiorców i budować z nimi trwałe relacje.

Audyt profilu marki w social mediach pozwala poznać kierunek działań i daje poczucie spokoju. Dzięki niemu możliwe będzie skuteczniejsze prowadzenie profilu i realizacja zamierzonych celów. Co więcej pozwala on poznać również te elementy, nad którymi trzeba popracować, aby osiągać lepsze rezultaty.

Jak przeprowadzić audyt profilu marki w social mediach?

Audyt profilu marki w social mediach można wykonać w kilku krokach. Oto one:

 • Na początku konieczne jest określenie jaki ma być zakres przeprowadzanego audytu, następnie należy podać informacje na temat marki. Dzięki temu możliwe będzie jej lepsze poznanie, mianowicie jej celów, potrzeb i działalności.
 • Kolejno wykonywana jest analiza, której celem jest określenie spójności i jakości przekazu i wizerunku, jego dopasowania do grupy docelowej, a także to z jaką efektywnością prowadzone są badania.
 • Następnie wyciągane są wnioski, które należy bardzo dokładnie przeanalizować. Pojawiające się pomysły co można zrobić, aby działania były bardziej skuteczne
  i efektywne. Można stworzyć plan działania, który zmierzał będzie do poprawy sytuacji w mediach społecznościowych.
 • Na koniec należy ten plan naprawczy wprowadzić w życie, oczywiście musi to być bardzo systematyczna praca, która wymaga zaangażowania i poświęcenia czasu.

skuteczny audyt profilu marki w social mediach

Dlaczego warto przeprowadzić audyt profilu marki w social mediach?

Warto przeprowadzić taki audyt, ponieważ dzięki niemu możliwe będzie zwrócenie uwagi na to co nie działa tak jak powinno, a wiedza ta pozwoli naprawić wszystkie słabe strony i:

 • Szybciej pozyskać nowych odbiorców
 • Mocniej zaangażować zgromadzoną społeczność
 • Sprawić, że marka będzie odbierana jako bardziej wiarygodna i lojalna
 • Wszystkie wymienione wyżej czynniki przyczynią się do zarabiania więcej.

Warto więc zdecydować się na takie działanie, bowiem każdej marce zależy na tym, by jej działania były skuteczne i angażowały jak największą grupę odbiorców. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Przyczyn może być wiele, opłaca się więc je poznać i móc je naprawić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]